Brexit – nya regler för handel

Brexit – nya regler för handel eu momsen efter brexit förlängs inte na

 

 

1 januari 2021 trädde nya regler för handel med och i Storbritannien i kraft.  För dig som konsument och företagare innebär det lite nytt att tänka på.

 

Bland annat:

Om den brittiska näringsidkaren riktar sin verksamhet mot en svensk marknad genom att ha en svensk webbplats eller ange priser i svenska kronor gäller svenska regler om till exempel 14 dagars ångerrätt och tre års reklamationsrätt.

 

Vid köp i fysisk butik gäller generellt brittisk lagstiftning. På Tullverkets hemsida finns regler om hur du får föra in varor i Sverige.

 

Nordirland betraktas som ett eu-land vid handel med varor, men inte när det gäller handel med tjänster. Beskattningsbara personer med varuhandel i Nordirland får ett särskilt VAT-nummer med XI som landskod vilket kommer att vara möjligt att kontrollera i VIES (Vat Information Exchange System) där alla giltiga momsregistreringsnummer, oavsett utfärdandestat, finns sökbara.